• říjen 2020

Jednorázové plasty

Jedním z našich zásadních témat, kromě aktivit kolem lesa, je řešení problémů se spotřebou a recyklací plastů, zejména jednorázových. Tuto tématiku zařazujeme také do environmentálních programů pro školy.

Během všech našich úklidových akcí se s plasty v lese setkáváme a mluvíme o nich. Tvoří největší podíl vysbíraného odpadu (cca 70%). Vždy si říkáme, proč tam ty odhozené PET lahve, papíry od sušenek a bonbónů (kromě jiného) jsou. Proč si návštěvníci lesa raději nevezmou nějakou termosku, do které si udělají pití, nebo láhev na více použití. To že ji tam odhodí, to už je vůbec nad rámec zdravého rozumu každého, kdo má alespoň trochu rád přírodu.

Jednorázové plasty


Cesta Zero Waste
To je naše oblíbené téma, která se snažíme šířit a na akcích předávat dál. Ono to totiž velmi souvisí s předchozím zamyšlením, proč se v přírodě plasty berou. Je jich prostě v oběhu moc a lidé jich také moc nakupují a po krátké době i vyhazují. V lepším případě do žlutých kontejnerů. Právě celosvětový trend Zero Waste nabádá k co nejnižší spotřebě nejen plastů, ale vlastně čehokoliv. Navíc plasty se dají v mnoha případech nahradit ekologickou alternativou. Už jsme zmiňovali kdysi v jednom článku v blogu.

Jak snížit množství spotřebovávaných plastů?

Jednorázové plasty



Jak dopadla anketa?
Na třech akcích, které se konaly během října a byly věnované právě plastům, jsme uspořádali také anketu na téma, "Jaké kroky podnikáte pro snížení spotřeby plastů". Po vyhodnocení jsme s překvapením zjistili, že ve většině rodinách stále panuje starý model nakupování a spotřeby. Nejrozšířenější názor je bohužel, že "přeci stačí třídit odpad". Občas jsou sice nějaké náznaky snahy, např. nepoužívání igelitových tašek, sáčku a PET lahví, ale velmi sporadicky. Na tomto poli je tedy potřeba ještě dosti zapracovat a dalo nám to zpětnou vazbu v jaké fázi je současná spotřební společnost. Na rok 2021 proto připravujeme další propagační články a virální video "Ze života igelitového sáčku".



Jednorázové plasty



Zajímá Vás tato tématika?
Máme také rádi přírodu a vadí vám její ničení a znečišťování? Chtěli byste se zúčastnit některé z našich akcí? Nebo třeba uspořádat program pro celou vaši školu?

Ozvěte se

Naše aktivity můžete samozřejmě podpořit i jinak. Můžete nám například poslat finanční dar nebo nás  podpořit TĚMITO ZPŮSOBY.


  • sdílet :

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco