Cesta lemovaná ubrousky

Letošní dovolenou jsme strávili na Šumavě.

Dávná vzpomínka na prázdniny u příbuzných, sbírání borůvek a Vltavínů v divokých lesích mi běžela hlavou při cestě na jih. Ubytování na staré faře bylo zajímavé a romantické a hned ráno po probuzení jsme začali plánovat výlety po okolí. Černé nebo Čertovo jezero? Asi ovlivněni tou farou, zvítězilo Černé. Před námi asi 15 km cesty, vyrazili jsme hned dopoledne.

Vzali jsme to přes krásnou louku s kozami a ovcemi, přesně, jak to bývalo za dob, kdy jsem sem jezdíval, se děti rozběhly do trávy... prostě idylka. Do té doby, než jsme přišli na konec louky, a pokračovali po lesní cestě. Hned u lesa první ubrousky. Jejda, to si tu asi někdo odskočil, řekli jsme si. Ono to ale po cestě pokračovalo dál, na každých 50 - 100 m všude po stranách cesty ubrousky. Papírové, vlhčené, občas proložené nějakým tím obalem od sušenek. No, to snad NE!

ubrousky

Lidi, co blbnete, běželo mi hlavou. To si to nemůžete dát do batohu nebo kapsy a odnést domů? On si možná někdo řekne: "No co, papírový ubrousek, to se za chvíli rozmočí," ale on si to pak řekne i ten, co jde za ním, pak další utře zadek miminu a vyhodí i ten vlhčený. Což o to, on se ten papírový opravdu po čase rozloží, ale co ta procesí tůristů, co jdou k Černému jezeru (nebo i jinam, protože tam je to to samé). Ti se na to musí koukat. A vhlčené ubrousky - ty tam budou krášlit cestu o mnoho déle. Ty snad obsahují i nějaký plast, takže by se do přírody neměly dostat vůbec. Takže, lidi proberte se!!!

Co jsem si z toho vyvodil? Že největsí bordeláři jsou rodiny s dětmi. Maminka utře pusinku a šup s ubrouskem do škarpy. Pak dá miláčkovi Tatranku a už nehlídá, kam se poděl obal. To jsem viděl dokonce na vlastní oči, jak batole v kočáru odhazuje papír od sušenky. Výhrůžně jsem na něj pokýval prstem... a pak to sebral a strčil do kapsy. To je totiž taky možnost. Je spousta lidí, co po cestě seberou nějaký ten odpadek, petku, plechovku, plastový obal (chvályhodné). Ale ty ubrousky, to je nechutné, to chápu, že se nikomu nechce si dávat do kapsy nebo batohu. Proto rodinky, myslete na to!

Pak jsme potkávali spoustu cyklistů. Ti jsou docela slušní, asi smysl pro sport a fair play je vede k větší ohleduplnosti. Sami jsme také částečně cyklofandové a je pravda, že kolaři, co s námi jezdí, jsou v pohodě a odhazování odpadků i u svých dětí docela hlídají. Na konci prázdnin jsme byli ještě na severu na singltreku pod Smrkem a je fakt, že tam jsem nezahlédl jediný ubrousek. A na výletech žádné obaly petky apod. Takže je vidět, že to není všude stejné. Když se chce, všechno jde!

Čistou přírodu všem přeje FOR4EST

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco