• červenec - září 2022

Les plný zážitků a zdraví

Čistý les a čistá mysl

Abychom se nepasovali pouze na uklízeče lesů, vylepšili jsme náš koncept programů o relaxační a zážitkové aktivity. Inspirovali jsem se např. v japonském umění lesní terapie Šinrin-Joku, které dokáže využít energie stromů a lesa ve prospěch našeho zdraví. Princip spočívá v pomalém vnímání lesa všemi smysly. Nikam se nespěchá, žádné dlouhé tůry a počítání nachozených kilometrů.

Jak probíhá vnímání lesa pomocí Šinrin-joku

Zastavíme se na pěkném místě v lese, zklidníme se a zapojíme postupně všech 5 smyslů.
•   zaposloucháme se do zvuků lesa, větru, vody, šustění listí, zpěvu ptáku...
•   pozorujeme barevné odstíny lesa, detaily dřeva, listy pod nohami, rostliny, hmyz...
•   nadechneme se a cítíme vůni pryskyřice, půdy, podhoubí nebo zvířecích pachů..
•   ochutnáme lesní jahody, borůvky, maliny, ostružiny nebo jedlé byliny, které známe...
•   hmatem zkoumáme strukturu kůry stromů, dotknem se země nebo ponoříme nohy do tůně...
•   čerpáme sílu a pomocí speciálních technik se naučíme využívat energii přírody pro naše zdraví...


Shinrin yoku


Při těchto akcích jsme v roli Vašeho průvodce lesem, který zná ta správná místa, kde je možné se zastavit, zapojit smysly a načerpat energii. V Asii na to mají dokonce certifikované lesy i průvodce, nám docela postačí nějaký pěkný český les, bez motorkářů, odpadků a kůrovce :).

Jako další meditační techniky se v lese mohou výborně praktikovat např. jóga, taichi nebo qi gong. Ale klidně můžete zkusit i jakákoliv jiná rehabilitační "západní" cvičení. Jde totiž hlavně o prostředí lesa, které je zklidňující, a větší dávka kyslíku při cvičení je už jen takový bonus.


Program: Objevujeme zvuky lesa

Příroda je dokonalá a nabízí k inspiraci pestrou škálu zvuků i materiálů k tvorbě rytmů a tónů.
•   vyrobíme si jednoduché nástroje z spadaného dřeva, paličky, větvičky, dřívka...
•   využijeme rytmu  přírodních "hudebních nástrojů", vykotlaný kmen, kameny, písek... 
•   inspirujeme se melodií zpěvu ptáku nebo zvuky lesních zvířat, větru, vody...
•   nerytmici mohou doplňovat lesní orchestr o ambiente zvuky, šuštění listí, trávy, jehličí... 
•   nerušíme zvěř nejedná se o nějaký výrazný hluk, takže les a zvířata zůstávají v klidu...

 


Program: Hygge workshopy v lese

Tento trend pochází ze Skandinávie, částečně je spojen s ekologickým bydlením, ale propaguje také používání přírodního dřeva a materiálů navozující pocit útulnosti a pospolitosti lidí.

Často je s tímto stylem spojována další cizojazyčná zkratka DIY neboli "Do it Yourself" (Udělej si sám). A to nás právě přivedlo k myšlence, že bychom si mohli při našich programech v lese také něco vytvořit. Nápadů je na internetu mnoho a mnoho, obzvlášť na Pinterestu. Některými jsme se inspirovali a rádi bychom na našich workshopech vyzkoušeli, jak si něco vyrobit z materiálů dostupných v lese.
Více informací a ukázky Hygge výrobků NAJDETE ZDE

Pro koho jsou tyto aktivity vhodné
Naše relaxační programy se hodí pro děti i dopělé, spíše menší skupiny 3 - 10 lidí. Je možné si domluvit i soukromý program. V rámci klidných pomalých technik by mohlo být vhodné i pro důchodce, hendikepované či jinak postižené nebo jako doplňková terapie ke klasické medicínské léčbě.

A co nepořádek v lese?
Ani při těchto akcích nezapomínáme na sběr odpadků. Funguje zde vlastně jistý druh symbiózy. Na začátku programů probíhají většinou relaxační nebo meditační aktivity, kdy nám les něco dává. V průběhu nebo na konci akce les čistíme, uklízíme odpadky, takže zase naopak my dáváme lesu. Takže barevné tašky na tříděný odpad máme vždy s sebou a když po cestě něco nežádoucího v lese najdeme, víme kam s tím. Nebývá toho tolik jako při cílených úklidových akcích, ale něco většinou z lesa doneseme.Jedná se o neziskový projekt, takže za organizaci a účast nám nic neplatíte.
Když ale budete chtít naše aktivity jakkoliv dobrovolně podpořit, budeme samozřejmě potěšeni. Můžete nám například poslat finanční dar pomocí aplikace Darujme.cz (výše), nebo podpořit TĚMITO ZPŮSOBY.Co udělat i něco akčního?
Máme také další aktivity spojené s ochranou životního prostředí. Nechtěli byste se zúčastnit některé z našich akcí? Nebo uspořádat akci pro celou vaši školu?

Ozvěte se

Na úklidy lesů potřebujeme také materiální a finanční prostředky, na rukavice, pytle, tašky, odvoz odpadků atd. Takže kdybyste nás chtěli podpořit finančně, budeme velmi potěšeni.

Darovat

  • sdílet :

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco