Co nás inspirovalo založit spolek

Že máme rádi přírodu, les, zvířata..., to bylo jasné už dávno.

Že se nám nelíbilo, jak někteří lidé, ať už jednotlivci nebo firmy, znečišťují prostředí a zaneřáďují krajinu, bylo taky evidentní. Že jsme jen nelamentovali, že s tím stejně nic nemůžeme udělat, ale snažili jsme se, i když v malém, na problémy upozorňovat, ale i aktivně sbírat odpadky, čistit lesy a recyklovat odpad. To bylo jen logické vyústění toho všeho.

Co nás ale inspirovalo začít dělat něco víc, bylo shlédnutí videa organizace 4Ocean, jak se snaží čistit moře od odpadků. Nadšenci, co to založili, nás motivovali k novým myšlenkám. Jasně, je to hrůza, co v těch oceánech plave, a bude to dlouhý a možná nekonečný boj. Ale šli do toho s nadšením a ze široka. Tak jsme se rozhodli, že je zkusíme následovat. Všechno to do sebe začalo zapadat. Moře tady sice nemáme, ale můžeme pracovat s místními podmínkami. Naše krajina začíná být také znatelně znečištěna odpadky. Jelikož nejsme ve městě, zaměřili jsme se na lesy, které jsou pro čistotu prostředí (nejen vzduchu) velmi důležité. Je to bohužel dnešní "dobou plastovou", že lidé cokoliv si koupí, je zabaleno nejméně ve dvou obalech a spousta z nich se ani neobtěžuje je hodit to do koše nebo kontejneru. Proto začínají i lesy být kromě hub a lesních plodů zamořovány plasty, sklem, kovy apod.

Když jsme zagooglili, jestli je nějaká nezisková organizace, co se primárně zabývá čištěním lesa od odpadků a skládek, zjistili jsme, že vlastně žádná není. Výborná šance zúročit naše zkušenosti a nadšení v organizování očisty přírody, ale také předávání přínosných informací nové generaci. Současně ji zapojit do našich činností. Začali jsme sepisovat plán, stanovovat pravidla, připravovat podklady pro web, soc. sítě, video kanál a tak vznikl spolek FOR4EST. Takový suchozemský ekvivalent mořského 4Oceanu. Víme, že nás čeká spousta práce, že to bude občas také nekonečné a náročné. Že možná budeme označování za sluníčkáře, naivisty, aktivisty a jiné isty. Ale to tak občas chodí. Doufáme, že se najdou i tací, kteří naše snahy ocení. Každopádně to uvítá les, zvířata, příroda... a jsme zase na začátku všeho.

Proto, nestrkejte hlavu do písku s tím, že to stejně neovlivníte a že velké korporace planetu ničí globálně a boj proti nim je marný. NENÍ, každý počin se počítá a všem nám to bude nakonec spočteno.

P. S. Co je ale jasné, že naše činnost nebo aktivity 4Ocean a jiných oranizací, jsou už jen hašením ekologické katastrofy, která probíhá. Proto vyvíjejme i tlak na změnu systému a špatně nastavených norem korporací, státní správy atd. formou petic a občanských aktivit. HESLO ZNÍ: NEVZDÁVAT SE!!!

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco