Mapování kůrovce

Začali jsme, kromě řešení odpadků a skládek, také monitorovat další ohrožení lesa.

Minulý rok (2018) byl pro české lesy další zkouškou. Velká letní vedra a souhra nepříznivých přírodních podmínek dala průchod intenzivnějším kůrovcovým kalamitám. Při našich odpadkových toulkách lesy si často všimneme oblastí, kde se začíná kůrovec projevovat. Napadlo nás, že když už jsme ten „for forest“, tak bychom mohli pro něj udělat i něco v tomto směru.

Smrkové monukultury nejsou ideální a možná jen příroda pomocí kůrovce naznačuje, že by měly smrky ustoupit a lesy by se měly prosázet více listnáči. Tím bychom se dostali na původní složení lesů, které bylo povětšinou smíšené. Na druhou stranu i těch zubožených smrků je nám líto, ale nikdy jsme nevěděli, jak jim pomoci, nebo jak situaci kdy vidíme zasažený les máme řešit. Občas jsme kontaktovali místní Lesní správu s upozorněním na napadenou lokalitu a dotazem, co se s tím bude dělat. Odpověď většinou byla: „Víme o tom, budeme řešit ošetřením, prořezem…“, ale nějaké dlouhodobější řešení jsme nezaznamenali.



Když jsme letos procházeli místa, kde před rokem tento malý brouček svoji práci teprve začínal, všimli jsme si se zděšením, že postupuje obrovským tempem, že je to opravdu velký pracant :(. Tam kde bylo napadano pár smrků, stojí za necelý rok desítky stromů bez kůry a relativně malé lokální napadení se šíří do dalších částí lesa. To nás nemohlo nechat chladnými, začali jsme jednat, fotit, dokumentovat a co dál s tím. Psát někam to už nám přišlo neefektivní, začali jsme tedy hledat na internetu (no jasně, kde jinde:) a narazili jsme na zajímavé stránky www.zachranmelesy.cz, kde je možné mapovat ohrožené lokality a online posílat údaje do systému a map. To nám přišlo jako velmi přínosné, lokalizovat a řešit to takto globálně, takže jsme se do projektu zapojili a začali kromě sběru odpadků a likvidace lesních skládek i monitorovat ohrožení lesa.

Setkali jste se také s poškozeným lesem a měli chuť s tím něco udělat?
Nafoťte, lokalizujte a odešlete na stránkách https://zachranmelesy.cz/cs/mapy.

Nebo podepište výzvu na homepage https://zachranmelesy.cz.

Zdravý les pro všechny

Zdraví
FOR4EST

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
MERCHYOU
ECO revolution
Zdravé tričko
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco