ČISTÁ MYSL a zdraví z lesa


Často bereme les jako něco obyčejného, jen vzdálenou součást přírody a života. Občas tam zavítáme na procházku, výlet na kole nebo na houby a pak zase zpět ke všedním starostem a shonu. Zkusme se ale na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, co všechno nám může les ještě nabídnout.Relaxace a regenerace v přírodě

Možná jste si sami na sobě všimli, že i po krátké procházce v přírodě se cítíte mnohem lépe, než když jste do ní vstupovali. Že si v lese často vyčistíte hlavu. Ano, je to tak a není to náhoda, ani samotný účinek přísunu kyslíku do těla. Ten samozřejmě také působí, ale jde o více blahodárných vlivů lesa na náš organismus.

Dnes je již i vědecky prokázáno, že pobyt v přírodě má pozitivní vliv na naše zdraví i psychiku. A také to, že stromy produkují do svého okolí terpeny nebo fytoncidy, které mohou působit jako přírodní antibiotikum. V přírodě tyto silice ničí nežádoucí patogenní bakterie, spory a plísně, které stromy napadají. I my můžeme podpořit naši imunitu tím, že v lese vdechujeme tyto léčivé složky, které napomáhají např. i při léčbě alergií nebo astmatu.

Je ale mnoho dalších přínosných vlivů lesa, které můžeme zdarma čerpat. Pohyb v lese nejen zlepšuje náladu a mysl, ale přispívá také ke snižování rizika kardiovaskulárních nemocí, vysokého krevního tlaku a obezity. Studiemi byl dokonce prokázán pozitivní vliv zeleně na ženy v těhotenství, hyperaktivní děti s poruchami ADHD i seniory s problémy, které jim přináší jejich věk. Les je zkrátka nejstarší a nejpřirozenější léčitel.


Lesní terapieZDRAVÍ Z LESA aneb jak se do lesa volá...

V předchozích letech jsme si při našich lesních programech a workshopech všímali pozitivních účinků lesa jak u dětí, tak u dospělých. Začali jsme proto začleňovat stále více zážitkových aktivit při pobytu v přírodě. Během let praktikování z těchto forem vykrystalizoval komplexní relaxační program, který jsme se rozhodli nabízet i pro veřejnost. Jedná se o kombinaci několika regeneračních, meditačních a seberozvojových technik.

Máme rádi les...a Japonsko ;)
Proto je náš program protkán prvky lesní terapie Šinrin joku, která může výrazně pomoci proti stresu, úzkosti, vyhoření, nespavosti a jiným civilizačním poruchám. Součástí je také vyzkoušení jednoduchých technik Kiko a práce s vnitřní i vnější energií Ki při působení přírodního prostředí. V Japonsku nás inspiroval i koncept Ikigai, kterým u některých akcí doplňujeme seberozvojové a teambuildingové programy. Součástí meditačních aktivit jsou i techniky mindfulness a wellbeing.

Lesní terapie


Pro koho je program vhodný
Protože se jedná o nenáročné a jednoduché aktivity, při kterých se nenachodí moc kilometrů, jsou vhodné pro širokou veřejnost. Zúčastnit se mohou i senioři nebo lidé s lehčím zdravotním omezením. Nabízíme varianty pro skupiny, např. při pořádání firemních teambuildingů, nebo individuální variantu pro jednotlivce (kontakt), kteří si chtějí vyzkoušet účinky lesa jen tak sami, nebo např. jako podpůrnou aktivitu ke konvenční léčbě.

Program nedoporučujeme pro menší děti, které sice mají ve své přirozenosti snadné napojení na přírodu a přítomný okamžik, ale možná právě proto jsou pro ně nabízené aktivity "až moc organizované" a nedokážou se na ně soustředit. Vycházíme z naší dlouholeté praxe, kdy pracujeme s dětskými kolektivy v rámci programů pro školy a tábory. Není to pro nás ale dogma, nakonec záleží na domluvě. Na lesní aktivity pro děti ale myslíme také, např. v tvořivých Hygge workshopech.

Kolik náš program stojí?
Přemýšleli jsme, jakou stanovit optimální cenu, aby byl program dostupný víceméně pro každého, ale abychom z něj zároveň získávali prostředky na ostatní aktivity, úklidy, environmentální projekty, sázení atd.

Hodinová nebo fixní částka za program nám nepřišla jako nejlepší volba, proto upřednostňujeme formu příslibu finančního daru na podporu našich aktivit. Jeho výši necháváme na možnostech a štědrosti daného dárce. Princip podpory spočívá v tom, že se tím zároveň přispívá na naše další společensky přínosné aktivity na ochranu životního prostředí.

Zajímá Vás více? Ozvěte se nám a domluvíme se na podrobnostech.
Kontakty

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco