Úklidy přírody a Čistý les


Když se bavíme s kýmkoliv, kdo rád chodí do přírody, velmi často narazíme na téma odpadků v lese. Občas nám lidé také píší, že jim problém znečišťování životního prostředí vadí, ale neví přesně, co mohou udělat pro jeho zlepšení, na koho se obrátit a kde hledat informace.PROJEKT ČISTÝ LES

I my jsme si na začátku kladli otázku, jak k znečištění přírody přistupovat. Začali jsme jako každý jiný "samosběrač" a nějaký ten odpadek během výletu sebrali a doufali, že to dělá také stále více lidí. Po nějaké době jsme zjistili, že asi ne, protože znečišťování přírody se nelepší, naopak nové odpadky stále přibývají. "Bude to chtít více rukou a nějaký systém". Následovalo hledání na internetu, jestli se nějaká organizace odpadky v přírodě nezabývá, nikoho nám ale vyhledávač nenašel, a tak se v našich hlavách začal rodit koncept ČISTÉHO LESA.


Úklidy lesa a přírody


Táborové uklízení

Shodou okolností jsme v té době připravovali program pro jeden přírodní dětský tábor a řekli si, že to by mohla být ta správná příležitost. Na jaře jsme domluvili s vedoucím jednu úklidovou akci, nakoupili jsme potřebné vybavení a začali vymýšlet plán úklidu. Aby to nebyl jen nudný sběr odpadků, připravili jsme si k diskusi některá témata, která s problematikou znečišťování přírody souvisí. Když v červenci akce vypukla, byli jsme překvapeni a zároveň potešeni, jak děti program baví. Nezůstalo u jednoho úklidu, ani u jednoho tábora. Postupem let se zapojovaly i další zájmové organizace. Sláva, odpadky z lesů mizí! "Tak už je to opravdu lepší", poplácali jsme se po ramenou, TÁBOROVÉ AKCE fungují!

Lesní programy pro tábory


Úklidy se školami a školkami
Není to ale trochu málo vyrazit o prázdninách ve svém volnu a uspořádat pár desítek úklidů? Je, odpověděli jsme si sami. Chtělo by to dělat častěji v roce. A protože spolupráce s dětmi se nám osvědčila, první, co nás napadlo, byly samozřejmě ŠKOLNÍ ÚKLIDY. Když jsme základní a mateřské školy oslovili, ani nás nepřekvapilo, že do toho jdou s námi. Založili jsme proto spolek a začali hledat další spolupracovníky a dobrovolníky. Zprvu se pořádaly akce lokálně ve Středočeském kraji a s přibývajícími roky se projekt Čistý les rozšířil na celou Českou republiku. Svou roli sehrál i Covid, kupodivu pozitivní v nezdravotním slova smyslu :). Kvůli omezením jsme spustili akci BALÍČKY PRO ČISTÝ LES, která pro velký zájem zůstala v naší nabídce i po odeznění pandemie.

Školní úklidy přírody


Teambuilding v přírodě, který pomáhá
Firmy nebyly v plánu. Dobrovolníci z firem se začali ozývat sami s tím, že by rádi pomohli zlepšit stav přírody a jestli bychom jim nepomohli s organizací. Nezalekli jsme se. Když dokážeme uspořádat úklidovou akci pro školu, proč bychom to nezvládli pro firmu. Nastudovali jsme si, jakým způsobem se pořádají teambuildingy a s chutí do toho! Zátěžová zkouška byla hned první akce, kde jsme utužovali kolektiv 50 zaměstnanců. Výsledek byl famózní, tři plná auta odpadků a oboustranná spokojenost z dobře odvedené práce. Efektivita a elán, s jakým dokážou firemní teamy pracovat, nás nadchla. Ano, FIREMNÍ AKCE chceme mít v našem portfoliu i nadále!

Firemní teambuilding - úklid lesa


Spolupráce s obcemi, městy i občany
Aby to do sebe všechno pěkně zapadlo, oslovili jsme také místní samosprávy. Neprve starostky a starosty menších obcí, posléze i větších měst a Prahy. Takže jedním z našich dalších úkolů, který jsme si dali do budoucna, je propojovat obce, firmy, školy, zájmová sdružení i jednotlivé občany. Pro ty každoročně vyhlašujeme SOUTĚŽ O ČISTÝ LES, do které se vždy zapojí několik stovek účastníků.

Úklidy přírodních lokalit pro obce


Zachovejme si lesy v jejich síle a přirozenosti
Abychom si mohli užívat bohatství přírody i v budoucnu, je dobré udržovat lesy v dobré kondici. A proto každoročně vyhlašujeme akce pro ČISTÝ LES, zahrnující lesní úklidy. Při nich lesům ulevujeme od odpadků a skládek a vracíme jim jejich přirozenou krásu.Chtěli byste se do projektu Čistý les zapojit i vy?
Ozvěte se nám


úklidy přírody

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco