SÁZENÍ STROMŮ ZE SEMEN


Na začátek bychom měli zmínit, že sázení není naší hlavní činností, spíš okrajovou zálibou, která se doplňuje s dalšími aktivitami, úklidy lesa a relaxačními programy. Snažíme se o navázání určité symbiózy. Stromy a my tu vedle sebe žijeme už tisíce let a občas se trochu míjíme. Naším cílem při sázení stromů ze semen je, abychom se zase více sblížili.Způsoby sázení a růstu stromů

Když se řekne sázení stromů, většina z nás si představí vysazování malých kontejnerových stromků z lesních školek. Je to nejrozšířenější metoda sázení při lesním hospodaření nejčastěji zaměřeném na těžbu dřeva. Existuje ale ještě jiná, přirozenější varianta. Sázení stromů přímo ze semen.

Podle názorů mnoha botaniků je strom vysazený ze semene dlohodobě odolnější vůči okolním vlivům a má větší šanci na přežití. Je to dáno tím, že kořenový systém se tvoří od počátku unikátní a prokoření hlouběji než kontejnerové sazenice, které už mají utvořen kořenový bal, který se po přesazení musí přizpůsobit nové struktuře půdy. Semenáče také lépe zvládají sucho. Proto jsme si vybrali tuto formu vysazování stromů.


Nemáme nic proti vysazování jinými způsoby. Každá aktivita, ze které vzejdou stromy, se počítá.

Sázení stromů z plodůJak Program probíhá
Náš program sázení ze semen má tři fáze v různých ročních obdobích. Na podzim probíhá sběr plodů, přes zimu jejich stratifikace (viz. níže) a na jaře výsev. Tím, že zasadíme semena na jiná místa, než kam přirozeně spadnou, pomáháme přírodě být pestřejší a rozmanitá, jako by měla být i samotná podstata našich smíšených lesů. Musíme počítat s tím, že na jeden vzrostlý strom musíme zasadit semen několik. Ale tak už to v přírodě chodí, přežije ten nejodolnější, a tak je to správně. Naše filosofie sázení vychází také z historie, kdy stromy byly považovány za posvátné a předávaly místu sílu a energii. Na to se snažíme navazovat také v našich relaxačních programech ČISTÁ MYSL.

Sběr plodů - semen
Do této aktivity zapojujeme školy a školky, lesní i ostatní. Sbírání plodů může být jednoduchou a zábavnou činností pro kolektivy, ale také i pro samotné děti v rámci jejich volného času. Sbírají se například tyto plody: žaludy, kaštany, bukvice, ořechy, semena habru, javoru, jasanu, atd.

Lesní plodyStratifikace semen
A už jsme se dostali k tomu tajemnému slovu stratifikace. Jedná se o botanický termín vztahující se k dozrávání semen a jejich klíčivosti. Znamená to, že semena potřebují projít 2 - 3 měsíčním obdobím chladu, pokračujícím následným zvýšením teploty. Semena stratifikujeme na chladném místě při teplotě kolem 10 °C a vlhkosti přes 70%, lze ale stratifikovat např. i v lednici. Jedná se vlastně o imitování podmínek v přírodě, při kterých např. v lese semeno spadne do půdy nebo listí, zůstává v chladu a vlhku a čeká na jaro, aby vyklíčilo. Některým plodům tento proces velmi prospívá, bez něj nemají takovou klíčivost.

Termíny a lokality sázení
Blíží se jaro, sluneční paprsky začínají více a více dopadat na promrzlou zem a my vynášíme pytle s nasbíranými plody z chladu do venkovní teploty. Geneticky naprogramovaný proces v semínku zaregistruje zvýšení teploty a světla a začne se aktivovat a připravovat na klíčení. Během března a dubna se spojíme se zájemci o sázení a domluvíme termín a místo sázení. Lokalitu vždy pečlivě vybíráme a vše konzultujeme s majitelem pozemku, lesa nebo obcí, od kterých musíme mít sázení na daném místě schválené.

Sběr a sázení semen stromůVýsev semen v přírodě
V den D vyrážíme do terénu na vybrané místo, rozmyslíme vhodné rozložení jednotlivých stromů na stanovišti a začneme uvážlivě sázet. Princip, kdy např. z vysazených 10 plodů se do stádia dospělého stromu "probojuje" jen jeden, zajišťuje to, že na daném místě nebude nadměrně stromů. Navíc při tomto stylu sázení výborně funguje Darwinova teorie přirozeného výběru, takže příroda si sama nejlíp poradí, které stromy na místě ponechá a které nechá zajít. Pokud se jedná o školní sázení, jsou tato témata velmi inspirativní při diskusích s dětmi v lese. Sázení je možné uspořádat také jako součást teambuildingu nebo se zájmovými skupinami či jednotlivci.Zajímají vás další informace o sázení stromů a našich programech?
Ozvěte se nám


Sázení lesa ze semen

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco