JAK BÝt šetrnější k přírodě

Několik věcí, které může udělat kazdý z nás pro zlepšení udržitelnosti životního prostředí.

Následující text je určen pro ty, kteří jsou připraveni na změnu, a buď se k ní odhodlávají nebo sbírají informace a odvahu. Ano, i odvaha je potřeba k tomuto kroku. Jak jsem četl na stránkách Econea, kde je krásný text o každodenních hrdinech. Začátky přechodu na nové zvyky jsou trochu náročnější, ale když už na to člověk přistoupí, zjistí, že to jde praktikovat docela běžně, chce to pouze odhodlání a první rozhodnutí.

Kde můžete začít? Třeba ve vaší koupelně. Opravdu potřebujete tolik jednorázových a plastových věcí? Vše se dá nahradit ekologickými, k přírodě, ale i k nám samotným šetrnějšími předměty. Nebudu dlouze popisovat a raději fotím záběr z naší koupelny. Abych jen pokrytecky "nekázal", ale dokázal, že to jde i v praxi.



Další změna může nastat v oblasti praní a mytí. Prostředky a přípravky na bázi mýdla, sody, octa jsou lépe odpouratelné než konvenční prací gely a prášky, tablety do myčky a saponáty. Zpět do přírody se vrací o mnoho méně škodlivin. Jasně, tolik to nevoní a upřímně, taky trošku hůř pere, ale za ten pocit to stojí.



Pojďme teď na nákupy. Tam je také dost zvyků, které lze změnit. Ať nakupujete v místním obchodě nebo v hypermarketu. Nepotřebujete používat igelitové sáčky a tašky, ani kupovat potraviny ve spoustě plastových obalů. Př. pět plátků sýra zatavené v plastovém obalu. Proč? Takovou potravinu v supermarketu nekoupím. Po cestě mi v místním krámku paní prodavačka (sousedka) nakrájí sýr do papíru. Nebo petlahve. Není třeba kupovat a podporovat jejich megavýrobu. Už aby byly alespoň vratné. Ale stejně je lepší je nekupovat a poohlédnouot se po jiné alternativě. Třeba pít vodu z kohoutku nebo čaj :).



A co děti? Mají si kde hrát, ale co budou jíst, co pít? Zde je pěkná ukázka, jak jdou vyřešit každodenní svačiny. Jestli stále patříte k těm, co balí svačiny do jednorázových folií nebo mikrotenových sáčků, je načase se zamyslet nad změnou.



Toto vše lze aplikovat do každodenního života. Například jedeme na výlet, přibalíme si skleněné lahve nebo kovové termosky, vícepoužitelné boxy, plátěné ubrousky, látkové tašky... A to už je věc, kterou můžete inspirovat okolí. Často se setkávám, když jdu nakupovat s hromadou plátěných tašek a síťovek, s názorem: "To je super, s tím souhlasím!" ale pak si stejný člověk naloží nákup do plastových jednorázových pytlíků a igelitek a jede domů. I paní prodavačky, krom toho, že procedí, že jsme jedni z mála, si na to už zvykly a některé podotknou, že je to dobrá věc. Je vidět, že spousta lidí to intuitivně chápe, jen je pro ně těžké udělat ten první krok. Nebojte se toho.

Když už nějaké ty sousedy, příbuzné a kamarády inspirujeme, můžeme pokračovat a pokoušet se ovlivňovat dál. Můžeme začít opět u obchodů. Zkuste jim napsat a upozornit na problém s jednorázovými plasty a jinými neekologickými praktikami. Komunikujte s institucemi, korporacemi, místními zastupiteli a politiky o těchto otázkách. Navrhujte změny a sledujte, jestli reagují a něco se změnilo. Nenechte se odbýt a pokračujte ve svých aktivitách dál. Když se s vámi nebaví jako s jednotlivci, založte organizaci nebo spolek a buďte o to víc aktivní. Jedině tak se bude něco dít. A o to jde.

DO IT!
FOR4EST

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
MERCHYOU
ECO revolution
Zdravé tričko
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco